Naše misie na Ukrajně
Ve dnech 13.-21. června 2016  se uskutečnil misijní výjezd  na Ukrajině  ve složení čtyř kazatelů: Igor Gritcik, Genadiy Gavrilov, Alois Boháček, Nick Lica a starší sboru BJB Lovosice Štěpán Klepáček.
    Několik sborů na západě Čech uspořádalo finanční sbírku, kterou jsme dovezli a rozdali v nebezpečné oblasti Luhanska a Doniecka na ukrajnské straně.
    Cesta tam byla dlouhá a trvala 3 dny, kdy jsme ujeli okolo 2500 km.  Jeden den jsme byli až na samé hranici s okupovaným uzemím a to ve městě Stanytsia Luhanska. Spolupracovali jsme s jedním misionářem z Kyjeva, který se věnuje misijní práci ve válečné oblasti, a díky kterému jsme se tam mohli dostat bez problémů. V této lokalitě zničené válkou jsme pořádali bohoslužbu v stanu, při které jsme sloužili hudbou a kázáním a potom jsme rozdali balíčky lidem. Než jsme se tam dostali museli jsme projet asi deseti vojenskými kontrolami, které se ujišťovali kdo jsme a co tam děláme.  Po skončení bohoslužby nám bylo řečeno že při naší písni byla nedaleko slyšet střelba, protože hned vedle našeho stanu byl vojenský stan a přechod z ukrajinské strany na okupované území.  Lidé tam byli velmi vděční, přátelští a otevření a hladoví slyšet Boží slovo.
    Večer jsme se vraceli (okolo 170 km) do města Lysychansk, kde jsme bydleli. Z tohoto místa jsme vyjížděli do okolí,  kde jsme sloužili pod záštitou baptistických sborů v Lysychansk a Sievierodoneck (obě města okolo 100 000 obyvatel).  Tak jedno dopoledne jsme pomáhali dělat beton na základy stavby nové modlitebny, kterou místní baptistický sbor v Lysychansku staví. Za čtyři dny služby tam jsme měli celkem 7 bohoslžeb na několika místech, kde místní sbor pozval  lidi, kteří utekli z okupovaného území,  a my je povzbudili Božím slovem a hudbou a rozdali jsme jim celkem 200 balíčků potravin v hodnotě 1500 Euro. Podpořili jsme finančně částkou 3000 EUR práce těchto sborů, které organizují tábory pro děti.
     Také jsme fiannčně podpořili misijní práci některých kazatelů a pracovníků tam částkou 800,-Eu.
Velmi děkujeme sborům BJB: Aš, Cheb, Sokolov, K.Vary a Lovosice,  a také Kř. Sboru v KV za vybrané prostředky, které jsme mohli sami dle potřeby, které jsme tam viděli, rozdělit.  Děkujeme také VV BJB za nemalý finanční dar na cestu. Bez cesty jsme tam rozdali na vyjmenované potřeby okolo 5500 EUR plus další nákupy a dárky, které jsme vezli.  
       A co jsme si přivezli z Ukrajiny? Povzbuzení a nadšení, které jsme nabrali od lidí, kteří slouží v těžkých podmínkách a jsou majáky naděje ve světě, který je plný bolesti, chaosu a utrpení způsobené válkou. Ministerstvo zahraničních věcí na svých stránkách varuje české občany, aby do těchto oblastí, nikdo nejezdil. Ukrajina v idexu globálního  pokoje je na 150. místě, ČR je na 10. místě.  Lybie a Nigerie na 149. a 151. Měli jsme strach, ale už bylo pozdě couvnout, neboť tyto informace jsme zjistili 2 dny před odjezdem.   My jsme se rozhodli jet tam skrze víru a díky povzbuzení a velké štědrosti našich sborů a jednodlitvců.  Nechtěli jsme jen tak poslat peníze někam na účet a okrást se o životní zkušenosti s Pánem a Jeho lidem, který žije a slouží Bohu, tam  v nebezpečné zóně. Díky vašim vytrvalým modlitbám jsme byli pod Boží ochranou a mohli jsme svědčit,  sloužit a volat lidi k Bohu, který jedině dokáže život člověka změnit.   
    Ukrajinské sbory jsou radostné, přátelské, působí velmi kompaktním a příjemným dojmem. Cítili jsme, že mají velký hlad po Božím slově.
    Okupovaná zóna - je záměrně uzavřena a nepouští tam žádnou humanitární pomoc, je to propaganda, aby ukázala místním lidem, že nikdo jim nepomáhá, jen Rusko. Vztahy baptistů z Ruska a Ukrajny jsou zatím v módu PAUZA, řekl nám místopředseda  UKR baptistů, který nás přijal na cestě zpět a objednal pizzu pro nás na večeři. Na otázku, za co se máme modlit za Ukrajnu, nám řekl, abychom se přimlouvali za:  
•    jednotu baptistů na Ukrajině
•    aby uprchlíci našli nový smysl života.
•    aby UKRAJINA zůstala demokratických státem,  lidé ve společnosti jsou rozdělení.
•    aby církev nesla nadále slovo smíření ve společnosti a kázala mír.
•    za odstranění korupce. Korupce je největší vrah Ukrajiny.  
•    za mír a celistvost Ukrajny, aby se biblické hodnoty šířili, za to, aby se zastavila válka a nové politiky,
•    za ekonomickou situaci, všechny úrovně naší země se musí uzdravit.
•    aby se křesťanské hodnoty mohli šířit ve  společnosti  
Za celý tým,
Nick Lica a Alois Boháček