Logo BJB v ČR

Falešní proroci mluví jen lidské slovo

Lidský synu, prorokuj proti izraelským prorokům, kteří prorokují sami od sebe. Řekni těm, kteří prorokují podle vlastního srdce: „Slyšte slovo Hospodinovo! Toto praví Panovník Hospodin: Běda bláznivým prorokům, kteří následují svého vlastního ducha, ale pranic neviděli.“ (Ez 13, 2-3)

V dnešním textu zní „běda“ lživým prorokům – těm, kteří mluví rádoby slovo Boží, a přitom mluví jen to, co si sami vymysleli, nebo to co sami „přijali“. Izraelité nechtěli slyšet, že se svým srdcem odklonili od Hospodina a „nosí v srdcích své hnusné modly.“ I apoštol Pavel mluví k Timoteovi (2 Tim 4, 6) takto: „Neboť přijde doba, kdy lidé nesnesou zdravé učení, a podle svých choutek si seženou učitele, kteří by vyhověli jejich přáním.“ Přitom slovo vyhovět přání zní v původním jazyce doslova „lechtat uši“. Lechtání uší má být příjemné, ale v podstatě jde o tento princip: vybíráme si (z Božího slova) to, co chceme slyšet podle toho, zda se nám to líbí nebo ne. Tím se stavíme na roveň Boha a jeho slova. Stáváme se sami sobě modlou.

Falešného proroka bychom měli být schopni rozeznat podle toho, zda jde proti „Duchu písem“ či nikoli. Ovšem mnoho falešných učení se „opírá“ o Bibli. Většinou jde o text vytržený z kontextu anebo text, který je interpretován bez přihlédnutí k ostatním biblickým textům. Nelze se tedy dívat jen na to, jestli to, co říkají je v Bibli. Jde také o to, jakým způsobem to dělají a jaké je ovoce jejich působení, zda-li nejsou „výluční“ (jen oni mají pravdu a ostatní to interpretují špatně), jak Bůh pracuje v jejich životě.

V naší době jsme vystavení ještě „novému“ nebezpečí. Tyto výše uvedené věci nelze pozorovat na dálku – a proto bychom při poslouchání internetových „poselství“, měli být na pozoru a ověřovat zdroje. Ve sboru bychom také nevěnovali pozornost člověku, který ve svém životě nenese ovoce Božího Ducha (nebo mu ani nedovolili sloužit).

Kdyby to nebyla hrozba ani výzva i pro nás, novozákonní lid– neslyšeli bychom znovu a znovu varování před falešnými učiteli. Proto tedy: „Bděme!“

Pavel Mrázek (Odbor mládeže)