Kořenem všeho toho zla je láska k penězům. Z touhy po nich někteří lidé zbloudili z cesty víry a způsobili si mnoho trápení. (1 Tm 6, 10)
Rok 2022 byl rokem inflace – peníze ztrácely svoji hodnotu. Díky Bohu za to, že ostatní věci svoji hodnotu tak snadno neztrácejí. Jak hospodařím s penězi? Mám peněz dost nebo málo? Ať jsme bohatí nebo chudí, peníze se pro nás mohou stát (vědomě nebo nevědomě) modlou, kterou uctíváme víc než Pána Boha. Bůh nám zaslibuje, že se o nás postará (Mt 6). Bez peněz se v dnešní době jen velmi těžko obejdeme, ale jestli spoléháme víc na naše úspory nebo na investované peníze, pak přicházíme o víru v Boží milosrdenství. Ježíš říká v podobenství o bohatém muži (Lk 12, 16nn), že ten, kdo spoléhá jen na své peníze, je blázen. Naše víra ale prochází zkouškami. Bůh sám mě musel a musí učit tomu, že když hodnota našich rodinných financí klesá místo toho, aby rostla, je to v pořádku, protože naše zabezpečení není v úsporách, ale v Něm. Apoštol Pavel píše, že touha po bohatství je nerozumná a že člověka strhává pryč od Boha. Jak to mám já sám? Na čem v životě stavím svoje jistoty? Jak jsem psal před chvílí – Bůh zkouší naši víru a je dobré s takovými zkouškami ve svém životě počítat.
Pán Ježíš je ale ten nejzkušenější finančník a učí nás lepším investicím – založit si účet v nebeské bance a přispívat na svůj účet službou Bohu a lidem (1 Tm 6, 18; Mt 6, 19–20). A také nás učí vděčnosti a spokojenosti. Máš jídlo a co na sebe (verš 8)? Děkuj za to Bohu! Když jsi spokojený s tím, co máš, je to projev zbožného života. Připadáš si chudý? Podívej se do Bible, co říká tvůj Bůh – jsi bohatý! Jsi totiž jeho dědic a všechno, co patří Bohu, patří i tobě (Jk 2, 5; 1K 3, 21–23). Nepodlehni dnes pokušení nechat si své bohatství pro sebe, ale rozděl se s ostatními.
Tomáš Kratochvíl (Brno)