Logo BJB v ČR

Nezneužívejme naše momentální postavení

Nebudeš utiskovat nádeníka, zchudlého a potřebného ze svých bratří ani ze svých hostí, kteří žijí v tvé zemi v tvých branách. (Dt 24, 14)

Bůh jako náš Stvořitel zná naši povahu, a proto ve svých zákonech opakovaně zdůrazňuje rovnost

mezi lidmi a nabádá k poctivosti jednání bez ohledu na postavení toho či onoho (Lv 19, 9-18). Tak jako žehná jedněm, žehná i druhým. Přesto se může zdát, že jedni dostávají více a jiní méně. Ale je tomu opravdu tak?

Nelze vždy říci, že ten, kdo má více peněz a hojnosti, je požehnaný více než někdo, komu dal Bůh jiný dar, například zdraví, moudrost, prorokování, talent, dar pomoci druhým atd. Ne všechna obdarování totiž nutně vedou k většímu finančnímu bohatství (i když současná společnost ráda posuzuje úspěch prostřednictvím peněz).

Jak jinak by vznikly obecně uznávané pravdy – že chudý závidí bohatému a nemocný

zdravému. Nevěřím, že na rozdíl od nás samotných nás Pán posuzuje podle velikosti našeho majetku a nahromaděného jmění. Proč by to dělal?

Čteme přeci v Lukášovi 18, 25 „To spíše projde velbloud uchem jehly než boháč do Božího království.“ V obecně známém textu Jan 3, 16 se píše „Neboť Bůh tak miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna, aby žádný, kdo v něj věří, nezahynul, ale měl věčný život.“ Je jasné, že Bůh si nepodmiňuje svou milost a spasení naším finančním úspěchem.

A ačkoliv se to někomu může zdát v dnešní době jako neaktuální, ne vždy chránil dělníky zákoník práce podpořen řadou dalších zákonů. Navíc stále zůstává mnoho míst po světě, kde dělníky nechrání žádný zákon, odbory či nějaká vyšší instance. Dokonce i u nás bychom našli někoho, kdo byl za svoji práci neprávem špatně zaplacen či za odvedenou práci nedostal předem slíbený plat.

Ke komu tedy v úvodním textu Bůh hovoří? Je to k nadřízenému v zaměstnání, majiteli firmy či snad k premiérovi? Kam až vysoko můžeme ukázat prstem a říci: „Poslouchej, tohle je text pro tebe?“

Ne – Bůh se obrací na každého z nás! Dříve formou zákonnou, dnes svou milostí vyjádřenou skrze smírčí oběť svého syna Ježíše Krista. Každý z nás jsme někdy dělníky a jindy zase těmi kteří dávají odměnu jiným. Mějte to na paměti, ať již budeme v jakékoliv z těchto dvou rolí, protože se může snadno stát, že se role otočí.

Martin Klenovec (Mozaika Plzeň)