Odešli od nás, ale nepatřili k nám. Kdyby patřili k nám, zůstali by s námi; oni však od nás odešli, aby se ukázalo, že nikdo z nich nepatřil k nám. (1J 2, 19; B21)
Tento text by se dal nazvat jako varování před bludaři či falešnými učiteli. Ti se v církvi (společenství) vždy vyskytovali. Svým učením svádí druhé a rozbíjí jednotu společenství. Do společenství sice patří (formálně), ale nejsou skutečně ve společenství světla, stále žijí ve tmě. Za vším máme vidět antikrista, který takto působí. Jeho cílem je stále svádět lidi. Konkrétním bludem té doby, bylo zpochybnění Kristova božství (nabyl plně Bohem) anebo zpochybnění jeho lidství (nebyl v lidském těle).
Jak ale poznat falešné učení? Jan píše, že skutečně věřící (obrácení a znovuzrození) mají pomazání svatého, to je Duch svatý. Ten nám byl dán, abychom mohli rozpoznávat Boží vůli a abychom mohli podle ní žít. Podle J 16, 13 Duch svatý je učitel pravdy a vykladač Písma. Pod vedením Ducha máme rozsuzovat učení v církvi i ovoce daných učitelů. Ano, ovoce je klíčové, o tom mluvil i Pán Ježíš. (Mt 12, 33) Jaké ovoce nese daný člověk ve společenství? Apoštol Pavel připomíná, jaké je Ovoce Božího Ducha: láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, tichost a sebeovládání. (Ga 5, 22-23) A toto je ovoce, které člověk nemůže nést a nezpůsobí je ani formální zbožnost, jedině Duch svatý. Proto potřebujeme skutečné společenství ve Světle a žít z moci Božího Ducha. (Ř 8, 9)
Jiří Marek (Ostrava)