Ale tato jedna věc kéž vám nezůstane skryta, milovaní, že jeden den je u Pána jako tisíc let a tisíc let jako jeden den. Pán neotálí splnit svá zaslíbení, jak si to někteří vykládají, nýbrž má s námi trpělivost, protože si nepřeje, aby někdo zahynul, ale chce, aby všichni dospěli k pokání.
(2Pt 3, 8-9)
Každý člověk má svůj pohled na čas. Někdo měří čas východem a západem slunce. Jiní měří svůj čas odchodem do důchodu. Další zase měří čas svou pracovní dobou nebo rozvrhem hodin ve škole. A ještě jiní, měří čas velikostí své peněženky, protože čas, jsou přece peníze. Pro každého znamená čas něco jiného. No a v tom je úskalí a tajemství času. Jak měří čas Bůh? Náš text nám nabízí tři měřítka, které používá Hospodin.
1. Hospodin měří čas svou trpělivostí a dobou milosti. Boží trpělivost prochází velmi dlouhou časovou osou, počínaje Edenskou zahradou, přes Noeho a Babylonskou věž. Dále životem patriarchů, historií Izraele a ostatních světových říší, také temným středověkem, ale i současnou dobou, pro nás plnou bolestí a trápení. Ano, Hospodinova trpělivost je mírou Božího času vyměřeného lidem.
2. Hospodin měří svůj čas množstvím trápení vyměřeného lidem. Proto: „si nepřeje, aby někdo zahynul“ (2Pt 3, 9b), ale: „aby všichni lidé došli spásy a poznali pravdu.“ (1Tm 2, 4)
3. Hospodin měří svůj čas dobou návratu. Čeká: „aby všichni dospěli k pokání.“ (2Pt 3, 9b) Tato doba skončí obrácením všech, kteří byli povoláni přijmout Boží milost. Pak už čas nebude! Boží měřítka času jsou přesná a přísná! Proč se náš Pán dívá na čas jinak, než my lidé? Protože Bůh se na čas dívá pohledem věčnosti a také nás zve k tomu, abychom měřili svůj čas, sice v lidském těle, ale Božím měřítkem: „Toto krátké a lehké soužení působí přenesmírnou váhu věčné slávy nám, kteří nehledíme k viditelnému, nýbrž k neviditelnému. Viditelné je dočasné, neviditelné však věčné.“ (2K 4, 17-18)
Čím měříš čas ty? Měříš čas Boží trpělivostí, kterou Bůh vyměřil právě pro tebe? Měříš čas dobrými skutky, které Bůh pro tebe připravil, aby tvůj život byl životem k Boží slávě?
Vjačeslav Jelisejev (Teplice)