Pokud jde o příchod Pána Ježíše, kolem něhož budeme shromážděni, prosíme vás, bratří, abyste se nedali snadno vyvést z rovnováhy nebo vylekat nějakým projevem ducha nebo řečí či listem, domněle pocházejícím od nás, jako by den Páně měl už nastat. (2Te 2, 1–2)
V mém zamyšlení se nebudu příliš zabývat teologií spojenou s výkladem této pasáže. Chtěl bych dát v tomto ohledu prostor každému čtenáři k ponoření se do studia Písma a hledání odpovědi. Tímto tématem se zabýval ve své knize starozákonní prorok Daniel a je mu věnována novozákonní kniha Zjevení. Pán Ježíš o tom mluví ve 24. kapitole Matoušova evangelia, 13. kapitole Markova evangelia a 21. kapitole Lukášova evangelia. Apoštol Pavel se o tomto zmiňuje v 1. a 2. listu Tesalonickým. Církev se chystá na tuto událost již mnoho let a z výše uvedeného textu vidíme realitu zmatků a obav prvotní církve spojenou s tímto důležitým tématem. Na co však budu chtít upozornit, je naše vlastní zodpovědnost k přípravě na setkání s Pánem Ježíšem a s tím souvisejícím dnem Páně.
V této pasáži je řečeno, že se nemáme v této věci nechat oklamat a vyvést z rovnováhy, což však je nesmírně složité. Kéž by pravda byla vždy zřejmá a my ji mohli lehce rozlišit! Je zde však denní realita tzv. pravděpodobnosti. Předložený fakt je lehce pokřiven a je již pouze pravdě podobný, poškozená kopie pravdy, jinak řečeno falešný. Kde tedy hledat pomoc? Doporučuji dočíst dnešní text až do konce 2. kapitoly 17. verše. Zde je od 15. verše apoštolem Pavlem nabídnuto řešení. Stát v této náročné době plné zmatků pevně a držet se zdravého učení. Být blízko Pánu Ježíši Kristu a Bohu Otci, poznávat a vnímat Boží lásku, být potěšen a mít naději v každé situaci. Moje srdce ať se nechvějí úzkostí, ale je otevřeno mému Pánu, aby bylo povzbuzeno. Proč to všechno? Ať mám sílu ke každému dobrému činu i slovu. Toto ať se stane účinnou zbraní k rozlišení falešného poselství útočícího a napadajícího naše každodenní rozhodování.
Martin Okáč (Příbor)