Logo BJB v ČR

Ježíš ukřižován společně se zločinci

Nesl svůj kříž a vyšel z města na místo zvané „Lebka“, hebrejsky Golgota. Tam ho ukřižovali a s ním jiné dva, z každé strany jednoho a Ježíše uprostřed. Pilát dal napsat nápis a připevnit jej na kříž. Stálo tam: Ježíš Nazaretský, král židovský. (J 19,17-19)

Ukřižování Pána Ježíše Krista - událost, která byla prorokována a změnila dějiny lidstva. Ještě dřív, než se zamyslíme nad dnešním textem, připomeňme si, kým Ježíš je. Výstižně je to popsáno zde: „Způsobem bytí byl roven Bohu, a přece na své rovnosti nelpěl, nýbrž sám sebe zmařil, vzal na sebe způsob služebníka, stal se jedním z lidí. A v podobě člověka se ponížil, v poslušnosti podstoupil i smrt, a to smrt na kříži.“ (Fp 2,6-8)

Kdo z nás by chtěl umírat velkou bolestí, být neprávem odsouzen a ještě označen jako zločinec? Nebylo to nefér a nespravedlivé? Veliké pohanění a ponížení v posledních chvílích života… Během času na této zemi se Pán Ježíš nedopustil žádného provinění, neudělal nic špatného, nezasloužil si smrt a už vůbec ne smrt mezi dvěma zločinci. Visel na kříži společně s nimi, jako by patřil mezi ně.

To se muselo stát, aby se naplnila slova „byl započten mezi zločinci“. Spravedlivý visel na kříži mezi zločinci. Spravedlivý umíral, aby zločinci mohli dojít k odpuštění hříchů. Zastav se na chvíli a představ si ten moment na Golgotě. Pán Ježíš jako symbol odpuštění a naděje mezi dvěma hříšníky. Ježíš i Tobě nabízí odpuštění a nový život. Nebojí se tvých hříchů ani zločinů. Přišel ti je odpustit a dnes ti odpuštění nabízí. Přijmeš ho?

V dnešním textu je ještě jedna velice zajímavá věc. A to, že nápis na kříži byl napsán ve třech jazycích, aby mu rozuměli všichni lidé, kteří byli ve městě. Pán Ježíš umíral za každého člověka, i když jsi z jiné země, jiné rasy, jiné… Bůh ti nabízí odpuštění skrze víru v Pána Ježíše. Jednou provždy a pro všechny, kdo v něj uvěří.

Chválím tě Bože, za milost, kterou jsi projevil v Pánu Ježíši. Chválím tě Pane Ježíši, za to, že jsi umíral mezi zločinci, že jsi umřel i pro můj život hříšníka.

Pavol Andraško (Brno, Odbor mládeže)