Když ho přivázali, řekl Pavel důstojníkovi, který měl službu: „Smíte bičovat římského občana, a to bez soudu?“ Když to důstojník uslyšel, šel k veliteli a hlásil mu to. Řekl mu: „Co chceš dělat? Ten člověk je římský občan!“ Ihned od něho odstoupili ti, co ho měli vyslýchat. A velitel dostal strach, když se dověděl, že Pavel je římský občan, a on ho dal spoutat. (Sk 22, 25-26 a 29)
Ve velmi vyhrocených chvílích, kdy byl apoštol Pavel v Jeruzalémě vyvlečen z chrámu, zbit a hrozila mu bezprostřední smrt, se díky svému důvtipu a znalosti několika jazyků dostal k možnosti promluvit k zástupu lidí. Ani chvíli neváhá, a přes detaily svého obrácení se dostává k tomu, že jej samotný Ježíš poslal vydávat svědectví o něm k pohanům. Okamžitě je znovu zatčen a je připravováno jeho bičování, které mu má více rozvázat jazyk. Pavel na to reaguje konstatováním, že je římský občan. Tím se bičování vyhne a hned další den jej vidíme, jak před Židy mluví o zmrtvýchvstání. Opět vzniká třaskavá atmosféra a Pavel je pomocí vojenské ochranky ukryt před rozvášněným davem v pevnosti.
Římské občanství, to od narození, i to koupené, přinášelo držitelům práva a povinnosti. Jedno z práv bylo právo nebýt vystaven mučení a bičování. V kritický moment Pavel zmíněné právo uplatní a bičování se skutečně vyhne.
Možná vnímáme tuto Pavlovu obranu římským občanstvím jako něco málo duchovního, nebo dokonce zbabělého. Raději bychom Pavla viděli třeba v tiché modlitbě pokorně přijímat, co mu Bůh připravil. Třeba bičování. Trpící apoštol se nám líbí více než právnický apoštol.
Opravdu jde Pavlovi primárně o to vyhnout se bolesti? Sedí nám to k charakteru tohoto neohroženého dělníka evangelia, který pro evangelium opakovaně trpěl a nasazoval život? Není pochyb, že kdyby bičování mělo být ku prospěchu evangelia, jistě by jej podstoupil.
Jak silným povzbuzením i zvednutým prstem je jeho život pro nás. Kam jsem schopen zajít při nesení evangelia? Dělám něco pro to, abych mohl lépe, více či konečně nést dobrou zprávu těm, kteří ji neslyšeli?
Jiří Jadrníček (Zlín)